Czym kierować się przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Opublikowany:22.06.2018 13:57:07
Czym kierować się przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Wybór drzwi wewnętrznych często stanowi problem ze względu na liczne dylematy związane z tym tematem. Czym kierować się przy ich wyborze, do czego powinny być dopasowane i czy powinny być proste, a może ozdobne? Wszystko zależy od kilku czynników, którym warto się bliżej przyjrzeć.

Aktualnie na rynku można znaleźć drzwi wewnętrzne w różnych kolorach, zrobione z odmiennych materiałów, pozbawione elementów dekoracyjnych lub bogato nimi ozdobione. Właśnie dlatego stojąc przed wyborem odpowiednich drzwi do naszego mieszkania najlepiej jest zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jedną z nich jest kolor podłóg i okien w domu. Drzwi są elementem mieszkania, który tak jak okna i panele lub kafelki, tworzą podstawę wyglądu domu. To one wybierane są najwcześniej, tuż przed meblami, a nawet i przez pomalowaniem ścian. Właśnie dlatego fachowcy specjalizujący się w remontach często zalecają, aby drzwi były w takiej samej lub bardzo zbliżonej kolorystyce do podłogi i ram okien. Dzięki temu wygląd pokoju jest spójny, a mieszkanie wydaje się zaprojektowane z pomysłem. Istnieje również możliwość dopasowania koloru drzwi do barwy ścian. Drzwi zaproponowane przez specjalistów będą tworzyć ładny i interesujący kontrast pomiędzy nimi, a ścianą. Przy wyborze drzwi do danego pomieszczenia lub całego domu warto również zwrócić uwagę na jednolitość stylu w jednym pokoju. Oznacza to, że w sytuacji gdy w danym pokoju jest większa liczba par drzwi najlepiej wybrać dokładnie te same modele. W innym przypadku pomieszczenie może wydawać się chaotycznie urządzone.

W sklepach jest wiele par drzwi, stworzonych z zupełnie różnych materiałów. Aktualnie największą popularnością cieszą się drzwi drewniane, które odporne są na różnego rodzaju uszkodzenia. Drzwi z tego materiału wyróżniają się trwałością i solidnością, a także prostotą i łatwością w obróbce. Istnieją jeszcze drzwi z MDF, które wykończone są laminatem imitującym drewno. Można znaleźć je w różnych wzorach lub w prostej formie. Są równie odporne na uszkodzenia i dobrze się prezentują. Jakiś czas temu na popularności zyskały także drzwi ze szkła, które dobrze przepuszczają światło i optycznie powiększają pomieszczenie. Świetnie prezentują się w mieszkaniach urządzonych w nowoczesnym stylu, jednak ze względu na ich przezroczystość dają mniejsze poczucie prywatności.

Drzwi wewnętrzne powinny być wybierane pod kolor ścian oraz podłóg, jednak nie jest to koniecznością - wszystko zależy od gustu danej osoby. Warto jednak wiedzieć, że tak dopasowane drzwi będą tworzyć spójną całość z pokojem. To samo tyczy się zewnętrznej strony domu - bramy garażowe zamontowane pod kolor ram okiennych będą tworzyć niesamowity efekt.