Wybór osłon okiennych - rolety czy żaluzje?

Opublikowany:22.06.2018 13:52:14
Wybór osłon okiennych - rolety czy żaluzje?

Wybór osłon okiennych od lat jest jednym z dylematów, przed którymi stajemy podczas remontu czy też przeprowadzki. Aktualnie możemy rozróżnić dwa typy najbardziej popularnych osłon - żaluzje i rolety. Które z nich sprawdzą się lepiej w danym pomieszczeniu?

Wiele osób myli rolety z żaluzjami, a niektórzy nawet uważają je za tą samą rzecz. Tymczasem różnica pomiędzy nimi jest wyraźnie widoczna. Przede wszystkim rolety i żaluzje wykonane są z zupełnie innych materiałów. Podczas gdy rolety są swego rodzaju zrolowanymi zasłonami z naturalnych tkanin, które rozwijają się w dół po powierzchni okna, żaluzje to zrobione aluminium listewki zasłaniane są za pomocą uchwytu. Oba rodzaje osłon mają chronić przed słońcem, jednak żaluzje służą bardziej jako sposób na odbicie promieni słonecznych. Żaluzje z aluminium bardzo szybko się nagrzewają, dlatego aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się żaluzje drewniane. Równie dobrze spełniają swoją rolę, a nie są aż tak podatne na mocne promienie słoneczne.

Skoro wiemy czym różnią się rolety od żaluzji to które z nich lepiej sprawdzą się w naszym domu? Obecnie częściej wybieranymi osłonami są rolety. To nie tylko modny dodatek i element okna, ale również zdecydowanie bardziej uniwersalny wybór. Rolety dostępne są w różnych rozmiarach, kolorach i wzorach, dlatego można dopasować je do panującego w pomieszczeniu stylu. Najlepiej sprawdzają się w salonie, gdzie można w łatwy sposób stworzyć z nich jedną z dekoracji pokoju. Aktualnie jednym z największych trendów wśród rolet jest model dzień noc. Rolety te posiadają poprzeczne pasy z wolnymi przestrzeniami pomiędzy. Dzięki temu w dzień przez luki wpada słońce, a w nocy zasłaniane są one tak, aby nie wpuszczały światła. Z kolei do sypialni świetnym wyborem będą roletki rzymskie lub weneckie, które swoim stylem najlepiej pasują do tego pomieszczenia. Nadają one charakterystycznego klimatu i pozwalają na stworzenie intymnej atmosfery. Jeśli natomiast mowa o osłonach do kuchni czy też łazienki, lepszym wyborem będą żaluzje. Co prawda nie są one tak modne jak rolety, ponieważ nie prezentują się tak dobrze jak w nowocześnie urządzonym salonie lub sypialni, jednak w kuchni sprawdzają się idealnie. Żaluzje dostępne w takich kolorach jak biały czy szary dobrze wyglądają z jasnymi, kuchennymi meblami. Równie ładnie prezentują się w łazience, gdzie kolory często są stonowane.

Podsumowując, wybór pomiędzy roletami a żaluzjami powinien być oparty na indywidualnym guście domowników. Obie zasłony mają jedną zaletę - chronią przed słońcem. Właśnie dlatego kwestia wyglądu powinna bardziej opierać się na stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie oraz własnym wyborze.